Haber Detayı
03 Kasım 2021 - Çarşamba 23:46
 
Yıldırım: Kralın çıplak olduğunu yüksek sesle söyleme cesaretim var!
Gaziantep Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı M. Tuncay Yıldırım, www.nrdhaber.com internet haber sitesinde DÜZGÜN ROTA’ya konuk oldu. Başkan Yıldırım, NRDHABER.COM Yayın Koordinatörü Nihat Düzgün’ün sorularını yanıtladı.
Düzgün Rota Haberi


3 yıldır Gaziantep Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürüten Yıldırım, “Şehrimiz ve ülkemiz için her zaman daha iyisini yapabilmek için geleceğe odaklanıyoruz. Hedefimizi daima yüksek tutuyoruz. Yolunda gitmeyen bir şeyler olduğunda herkesin bildiğini ancak dile getirmekten imtina ettiği konularda kralın çıplak olduğunu yüksek sesle söyleme cesareti gösteriyorum. Çünkü bulunduğum koltuk bu cesareti mecbur kılıyor. Hedef takdir görmek değil, görevimi hakkıyla yapmak” dedi.

 

Başkan Yıldırım, yaklaşan Oda ve Borsa seçimleri ile ilgili de, “Daha zaman var. Bu iş, ekip işi. Bu yola birlikte çıktığım insanlar var. Vakti-zamanı geldiğinde oturup, değerlendirmemizi yapacağız. Yola devam edip, etmeyeceğimize yine birlikte karar vereceğiz” diye konuştu.

 

 

NRDHABER: 2018’de GTO Başkanı seçildiniz. Nasıl bir GTO hayaliyle başkanlığa aday olmaya karar verdiniz. Başladığınız noktayı ve bugünü değerlendirir misiniz? GTO’ da neler değişti, ne tür yeniliklere imza attınız?

 

TUNCAY YILDIRIM: Öncelikle 123 yıllık köklü bir geçmişi olan Gaziantep Ticaret Odasının Başkanı olmaktan gurur duyduğumu belirtmek isterim. Biz geldik GTO şöyle değişti, böyle oldu demeyi doğru bulmuyorum. Zira Gaziantep Ticaret Odası kurulduğu günden bugüne şehir için her alanda öncü ve örnek olmuş, lobi gücüyle, geliştirdiği projelerle her daim adından söz ettirmiştir. 

 

Göreve gelirken bizlerin de asıl amacı bu duruşu devam ettirmek, üzerine katarak şehrimiz ve üyemiz için değer yaratmak oldu. GTO’nun var olan gücünü üyelerimizin ihtiyaçları ve hızla değişen konjonktür çerçevesinde kullanarak çözüme odaklanmayı, hızlı aksiyon almayı, sesimizi gür bir şekilde çıkarmayı başardığımızı düşünüyorum.

 

Görev süremiz boyunca ihracatın, gastronomi kültürünün geliştirilmesinden mesleki gelişime kadar birçok yönden kentin sosyal, kültürel ve ekonomik hayatına dokunacak çalışmalara imza attık. Bu çalışmalarımızı, başarılarımızı da çok önemli iki ödülle taçlandırdık. İlk ödül Brezilya-Rio’da düzenlenen Dünya Odalar Yarışması’nda aldığımız birincilik, ikinci ödül de hizmet kalitemizin, sağladığımız fayda ve imkânların bir karşılığı olan Türkiye Kalite Derneği KalDer’in verdiği Mükemmellikte Yetkinlik 5 Yıldız Belgesi…

 

Biz hedefimizi daima yüksek tutuyoruz. Şehrimiz ve ülkemiz için her zaman daha iyisini yapabilmek için geleceğe odaklanıyoruz. Gaziantep için koşmaya devam edeceğiz demiştik. Biz koştukça açılıyoruz. Kondisyonumuz artıyor. Önümüzdeki yıllarda da Allah nasip eder, güç kuvvet verirse daha hızlı koşacağız. Biliyorsunuz ki vizyonumuz;  Gaziantep’in ülke ekonomisinde ilk dört ilden biri olmasına öncülük etmek… Bu yüzden biz daha hızlı koşmalıyız.

 

 

NRDHABER: Gaziantep’in sanayi ve ticaret alanındaki potansiyelini göz önünde bulundurarak, Türkiye ekonomisindeki konumunu ve hedeflenen noktayı değerlendirir misiniz?

 

TUNCAY YILDIRIM: Üretkenlik, çalışkanlık, azim, cesaret ve girişimcilik denilince Gaziantepli gelir insanın aklına. Siz de çok iyi biliyorsunuz ki tüm veriler de bunu doğrular. Herhâlde Türkiye’de Gaziantep gibi 5 şehir daha olsa dünyanın ilk 10 ekonomisinden biri olma hedefine ulaşmış olurduk.  Şu an Gaziantep Türkiye’nin GSYH’na en fazla katkı sunan ilk 10 ilden biri. Ülkenin GSYH’nın yaklaşık yüzde 1,8’ini gerçekleştiriyoruz.

 

Üreten, ürettiğini dünyaya satan Gaziantep dış ticaret fazlası veren güçlü bir ihracat kentidir. TÜİK verilerine göre 2020 yılı dış ticaret hacmimiz 13,4 milyar dolar olarak gerçekleşti. 2,8 milyar dolar dış ticaret fazlası verdik. İhracatımızın ithalatı karşılama oranı yüzde 154… Türkiye’de kişi başına düşen ihracat miktarı 2 bin 28 dolarken ilimizde kişi başına düşen ihracat 3 bin 886 dolardır. Türkiye ihracatının yaklaşık yüzde 5’ini gerçekleştiriyoruz. Üstelik bunu Ankara gibi savunma sanayimiz, İzmir gibi limanımız TÜPRAŞ’ımız olmadan, Kocaeli gibi otomotiv sanayimiz olmadan yapıyoruz. O nedenle Türkiye’nin en fazla ihracat gerçekleştiren 5. ili olarak görünüyor oluşumuza aldanmayın. Benim gözümde Gaziantep ilk 3 içerisindedir.

Yalnız burada altını çizmek istediğim bir nokta var.  GTO olarak vizyonumuz Gaziantep’in ülke ekonomisinde ilk dört ilden biri olmasına öncülük etmek ama ilk dörtte olma hedefini sadece ihracat ile sınırlamak yanlış olur. Sosyo-ekonomik olarak gelişmedikçe ihracatınızın kg fiyatını 20 dolar yapsanız da, en fazla ihracat yapan 2.il olsanız da nafile. Hedefimiz kişi başına düşen geliri artırmak, sosyoekonomik gelişmişlik sıralamasında üst sıralara çıkmak. Bunların hepsi de kalkınma odaklı projelerle olur. Yani sadece gelir artırıcı değil sosyal olarak da geliştirici projelere odaklanmalıyız.

 

NRDHABER: Gaziantepli sanayici ve iş insanlarının üretim, istihdam, pazarlama ve dış pazarlarda rekabette karşılaştıkları başlıca sorunlar nelerdir, çözümü için önerileriniz?

 

TUNCAY YILDIRIM: Fiyat rekabetine girişmesi, markalaşma ve Ar-Ge’ye yatırım yapmaması en büyük problem. Ne yazık ki kısa vadeli çözümler üretmeye odaklanıp günü kurtarmaya çalıştıkça geleceği kaçırıyoruz.  Oysa sürdürülebilir bir rekabet gücüne ulaşmak, kar marjını yükseltmek için değer yaratmaya odaklı yatırımlar yapmalıyız. İşletmelerimize ekonomik kriz, pandemi, doğal afet gibi beklenmedik durumlarda hızlı aksiyon almasını sağlayacak esneklik kazandırmalıyız.

 

NRDHABER: Dış ticaretin arttırılması, ticaret kanallarının açılması/açık kalması için ne tür çalışmalar yürütüyorsunuz?

 

TUNCAY YILDIRIM: GTO olarak dış ticaret yapan ya da yapacak olan firmalarımıza bir nevi ihracat koçluğu yapıyoruz. Dış Ticaret İstihbarat Merkezimiz aracılığı ile doğru pazar, doğru ürün, doğru müşteri matrisini kuran bir danışmanlık hizmeti sunuyoruz. Yurt içinde olduğu gibi yurt dışında dış ticaretimizi sekteye uğratacak problemlerin çözümü için lobi gücümüzü sonuna kadar kullanıyoruz. Oda olarak yaptığımız pek çok proje ve organizasyonun yanında lobi gücümüzü dış ticarete yönelik olarak da kullanıyoruz. Üyelerimiz ithalat-ihracat yaptığı ülke ile sorun yaşayabiliyor, ülkelerin aldığı ve üyelerimizi olumsuz etkileyen yeni kararlar olabiliyor. Bu gibi durumlarda çok hızlı bir şekilde aksiyon alarak gerek siyasi gerekse bürokratik olarak tüm kapıları çalıyor, sorunların çözümüne katkı sunuyoruz.

 

NRDHABER: Gaziantep ekonomisi son 2 yıldır yaşanan pandemiyi de göz önünde bulundurursak günümüz itibariyle nasıl bir tablo çiziyor?

 

TUNCAY YILDIRIM: Açıkçası pandemiden Gaziantep sanayisi büyük yara aldı diyemeyiz. Üretimini ve ihracatı pandemi sürecinde de artmaya devam etti. Olumsuzluk her yerde olduğu gibi esnaf ve hizmet sektöründe oldu. Biz de 30 bin GTO üyesinin çoğunluğunu oluşturan bu kesimin yaralarını sarmaya odaklandık.

 

NRDHABER: Sık sık sektörel toplantılar gerçekleştiriyorsunuz. Son dönemde en fazla sıkıntı yaşayan sektörler hangileri ve başlıca sorunları nedir?

 

TUNCAY YILDIRIM: Düzenli olarak yapılan meslek komite toplantılarımızdan ve sektörel istişare toplantılarımızdan  elde ettiğimiz geri bildirimler neticesinde tespit ettiğimiz sorunları çözüm önerileri birlikte ilgililere iletiyor, bu konuda kamuoyu oluşturmaya çalışıyoruz.  Üyemizin Ankara ile arasındaki köprü olmaya çalışıyoruz. Onların sorun ve ihtiyaçlarını dile getiriyoruz.

Pandemi tüm sektörlerde küçük ya da büyük yaralar açmakla birlikte bu süreçten en büyük yarayı hiç şüphesiz hizmet sektörü aldı. Genel olarak baktığımızda pandemiden önce de olduğu gibi firmalarımızın en önemli sorunu finansman ve girdilerdeki yüksek maliyet, nitelikli işgücü.

 

 

NRDHABER: Gaziantep iş dünyasını geleceğe hazırlamak için ne tür çalışmalar yapıyorsunuz. Özellikle üyelerinizi dijital dönüşüme hazırlama konusunda neler yapıyorsunuz?

 

TUNCAY YILDIRIM: Biz her şeyden önce üyelerimize ve paydaşlarımıza öncü, örnek yol gösterici olmaya çalışıyoruz. İşe içeriden başlıyoruz. Kurduğumuz yönetim sistemlerimiz, aldığımız ödüller ile sinerji yaratmaya, örnek olmaya gayret ediyoruz. Öte yandan tüm projelerimizde mesleki yeterliliğin, eğitimin, değişimin, tasarımın, inovasyonun önemine odaklanıyoruz.  Bu bakış açısına sahip, GETHAM, Mesleki Yeterlilik Merkezi, Gastronomi Akademisi, GTO Akademi, Ticari İstihbarat Merkezi gibi projelerimizle Gaziantep ve bölge iş dünyasına hizmet veriyor, başarı hikâyeleri yazıyoruz.

 

NRDHABER: Üretim ve ticaret potansiyelini göz önünde bulundurduğunuzda Gaziantep’i kısa, orta ve uzun vadede nerede görüyorsunuz?

 

TUNCAY YILDIRIM: Vizyonumuzdan yola çıkarak uzun vadede en güçlü 4 ekonomiden biri olacağımızı söylüyorum. Orta vade yani yıl sonuna kadar olan süreç olağanüstü bir gelişme olmadığı taktirde toparlanma, yaraların sarılma dönemi olacaktır. Kısa vadede hepimizin tek arzusu hayatta kalabilmek… Hem gerçek anlamda nefes alarak, sağlığımızı koruyarak hayatta kalmak hem de ticari hayatımızın devamlılığını sağlamak.

 

NRDHABER: Gaziantep’te yaşanan ve birçok kimsenin dile getirmeye çekindiği sorunları siz gündeme getiriyor ve çözümü noktasında etkin rol oynuyorsunuz. Bu yönünüzle takdir de ediliyorsunuz. Sorunların gündeme getirilmesi ve çözüm aranması noktasında kendinizi yalnız htiğiniz oluyor mu? Yeterli etkin ve yetkin bir muhalefet olduğunu düşünüyor musunuz?

 

TUNCAY YILDIRIM: Bana kalırsa ben herkesin bildiğini yani kralın çıplak olduğunu yüksek sesle söyleme cesareti gösteriyorum o kadar. Ama bunu üslubunca, örneğin kral ceket giyseydi daha iyi olurdu diyorum. Çünkü bulunduğum koltuk bu cesareti mecbur kılıyor. Hedef takdir görmek değil, görevimi hakkıyla yapmak. Odalar, siyaset üstü bir kurumdur. Tüm partilere eşit mesafede durmak da GTO’nun kurumsal hafızasında kayıtlıdır. Muhalefet etkin, yetkin, iktidar şöyle böyle demiyorum. Zira ben resmin bütününe bakıyorum ve bu resimde üyelerimizin en iyi şekilde yer almasını istiyorum.

 

NRDHABER: Teklif gelmesi durumunda Siyasete girmeyi düşünür müsünüz? Bu anlamda bir gelecek planınız var mı?

 

TUNCAY YILDIRIM: Ben ticaret odası başkanıyım. Tüm enerjim, odağım şu an siyaset üstü bu yapıdaki görevimi en iyi şekilde yerine getirmekte.

 

NRDHABER: Oda seçimleri yaklaşıyor. Yeniden adaylık konusunda bir karar aldınız mı?

 

TUNCAY YILDIRIM: Seçimlere daha zaman var. Şuan bulunduğum makamın sorumluluklarını azami yerine getirmeye çalışıyorum. Şuan için net bir kararım yok. Bu iş, ekip işi ve tek başıma karar vereceğim bir mesele değil. Bu yola birlikte çıktığım arkadaşlarım, dostlarım, büyüklerim var. Onlarla vakti-zamanı geldiğinde oturup, birlikte bazı konuları değerlendireceğiz. O nedenle devam edip, etmeyeceğimize yine birlikte karar vereceğiz.

 

Kaynak: Editör: Haber Merkezi
 
Etiketler: Yıldırım:, Kralın, çıplak, olduğunu, yüksek, sesle, söyleme, cesaretim, var!,
Haber Videosu
Yorumlar
Yazarlar
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Trabzonspor
36
29
0
3
11
14
2
Konyaspor
26
23
2
5
7
14
3
Hatayspor
26
23
4
2
8
14
4
Alanyaspor
24
20
4
3
7
14
5
Fenerbahçe
23
19
4
2
7
13
6
Fatih Karagümrük
22
21
4
4
6
14
7
Başakşehir FK
22
20
6
1
7
14
8
Galatasaray
22
19
4
4
6
14
9
Beşiktaş
20
21
6
2
6
14
10
Adana Demirspor
20
20
4
5
5
14
11
Antalyaspor
18
18
6
3
5
14
12
Gaziantep FK
18
17
6
3
5
14
13
Altay
17
18
7
2
5
14
14
Sivasspor
16
20
4
7
3
14
15
Kayserispor
16
18
6
4
4
14
16
Giresunspor
16
12
6
4
4
14
17
Yeni Malatyaspor
13
12
9
1
4
14
18
Kasımpaşa
10
13
8
4
2
14
19
Göztepe
10
12
7
4
2
13
20
Çaykur Rizespor
10
12
10
1
3
14
Haber Yazılımı