9. ÖRAV Eğitim Şenliği, Gaziantep’te başlıyor!

Öğretmen Akademisi Vakfı’nın gelenekselleşen eğitim şenliği bu yıl 9 yaşında. Eğitim dünyasının önemli isimleri ve deprem bölgesinde görev yapan öğretmenler 9.ÖRAV Eğitim Şenliği için Gaziantep’te bir araya gelecek.

9. ÖRAV Eğitim Şenliği, Gaziantep’te başlıyor!
9. ÖRAV Eğitim Şenliği, Gaziantep’te başlıyor!
Haber albümü için resme tıklayın

Toplum olarak nitelikli eğitime erişimde öğretmenlerin ne kadar kilit bir rol üstlendiğinin bilinciyle öğretmenlerin kişisel ve mesleki gelişimlerini desteklemek, sürekli gelişim yolculuklarında yanlarında olmak amacıyla 2008 yılında Garanti BBVA tarafından kurulan ve eğitim programları ile bugüne dek 300 binden fazla öğretmene ve eğitim yöneticisine, 10 milyondan fazla öğrenciye ve ailesine ulaşan ÖRAV’ın bu yıl 9.’sunu düzenleyeceği Eğitim Şenliği, 25 Kasım’da Gaziantep’te gerçekleşecek.

AÇILIŞI EĞİTİM DÜNYASININ İLHAM VEREN KONUKLARI YAPIYOR

ODTÜ Eğitim Fakültesi’nden Prof. Dr. Soner Yıldırım ‘’Her Çocuk Öğrenir. Ama Nasıl?’’ başlığıyla konuşma yapacak. Konuşmasında öğrenmenin psikolojik, fizyolojik ve sosyolojik temellerine değinecek. Yazar Çağlayan Bakaçhan ise “Aydınlıktan Karanlığa Liderlik” başlıklı konuşmasında değişim ve adaptasyonun kıvılcımını yakan liderlik kavramını mercek altına alacak. Eğitim şenliği, deprem bölgesinde görev yapan öğretmenleri ve eğitim dünyasının önemli isimlerini bir araya getirerek dayanışma ve ilhamın önemini vurgularken, öğretmenlerin iyi olma hallerine de destek olmayı amaçlıyor.

ATÖLYE ÇALIŞMALARI EĞİTİM ŞENLİĞİNE RENK KATACAK

Gün boyu devam edecek olan etkinliklere katılım ücretsiz. Mekânda kontenjan sınırı olduğundan, katılım önceliği kaydını yaptıran öğretmenlerde olacak. Eğitim Şenliğinde, öğretmenler eğitim alanında yeni bakış açıları kazanmak için birbirinden farklı atölyelere katılma şansı bulacak.

Atölyelerden bazıları;

● Girişimcinin Portresi: Öğrencilerin hak ve sorumluluklarının farkında ve yaşadığı topluma karşı duyarlı olmasını desteklemek amacıyla; girişimcilik için ihtiyaç duyacağı finansal okuryazarlık donanımları konusundaki yöntemler üzerinde çalışılacak.

● Çocuklar ve Topluluklar İçin Felsefe: P4C yöntemiyle Kolaylaştırıcı Eleştirel Düşünme, Özenli Düşünme, Yaratıcı Düşünme, İşbirlikçi Düşünme kazanımları ile sorular sorarak düşünme, sorgulama ve kavramlar üzerinde derinleşme hakkında çalışmalar yürütülecek.

Öğretmen Adaleti: Atölye, sınıflarda öğretmen tutumlarını adalet süzgecinden geçirmeyi; adaletli (siz) uygulamaların, öğrencilerin başarı ve uyumları, sınıf düzeni, okul iklimi ve toplumsal değerler üzerindeki etkilerine odaklanmayı amaçlıyor.

● Çocuk Kitaplarıyla Disiplinlerarası Teknoloji: Disiplinlerarası çalışmanın ne olduğunu ve ne olmadığını ayırt etmeyi, bilimsel gelişmelerin hayata yansımalarını takip etmeyi, yaratıcılığı geliştirmek için teknoloji çalışmalarıyla birlikte disiplinlerarası çalışmaların neler olabileceğini ve nasıl uygulanabileceğini gösterecek.

● ‘Ne Düşünüyorsun?’dan, ‘Nasıl Düşünüyorsun?’a: Eleştirel Düşünür Sınıflar : Eleştirel düşünme eğilimlerini ve engellerini örnekleriyle paylaşarak, eleştirel düşünme becerilerini geliştirmeye yönelik sınıf uygulamaları deneyimlenecek.

● Bir Kareye Neleri Sığdırabilirsiniz? : İmge tiyatro anın fotoğrafı ile geçmişe ve geleceğe ışık tutacak.

● Düşünen Sınıflar Tasarlamak : Tüm kademelerde görev yapan öğretmenlerin ders tasarımlarının farklılaştırılması ve zenginleştirilmesinin yollarını uygulamalı olarak deneyimlemelerini ve öğrencilerin düşünme becerilerinin gelişimine yönelik farkındalık kazanmalarını amaçlıyor.

● ‘Okuduk ama Anladık mı?’: Okuduğunu anlama becerilerine odaklanılacak olan atölyede; okuduğunu anlama becerilerinin ölçülmesi ve değerlendirilmesine yönelik çalışmalar gözden geçirilecek.

● Sürdürülebilirlik Odağında Zor Zamanlarda Kolektif Çözümler: Sürdürülebilirlik odağında ortaya çıkan sorunlara üretilen proje örnekleri ve okul müfredat entegrasyonları paylaşılacak.

● Akıl ve Zeka Oyunları: Matematik derslerinde kullanılabilecek, öğrencilerin akıl yürütme becerisini geliştirmeye temel olabilecek akıl ve zeka oyunları ile ilgili bilgiler ve örnekler yer alacak.

Konuşmalar ve atölye çalışmalarının yanı sıra; VR, Mirror Booth gibi teknoloji deneyimi sunan istasyonlar da öğretmenlerin günü eğlenceli bir şekilde geçirmesini destekleyecek.

Eğitim Şenliği’nin mekan sponsorluğunu Özel Sanko Okulları üstlenecek. Konaklama Hasırcı Tekstil, içerik Algida, deprem bölgesindeki diğer illerden gelecek öğretmenlere düzenlenecek kültür turu Erhas, materyal Edding, ikramlar ise Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Çelebioğulları Baklava ve Pinku Bakery tarafından desteklenecek.

Eğitim şenliğine katılmak ve detaylı bilgi için link:

https://fonzip.com/orav/etkinlikler/9-orav-egitim-senligi

24 Kas 2023 - 12:27 Gaziantep/ Şehitkamil- Eğitim


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak NRD Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan NRD Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler NRD Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı NRD Haber değil haberi geçen ajanstır.